DLA SAMORZĄDÓW
.png)
PROCES NOMINACJI UCZESTNIKÓW
Zapraszamy Starostów oraz Prezydentów miast na prawach powiatów z całej Polski do uczestnictwa w projekcie „Poławiacze Pereł” w roli Fundatorów. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim istnieje możliwość zapewnienia utalentowanym młodym ludziom dwutygodniowego pobytu stypendialnego w Krakowie.
Zasady nominacji:
-
Każdy Fundator ma możliwość nominacji do udziału w programie od 1 do 8 uczniów.
-
W przypadku, gdy po zakończeniu rekrutacji pozostaną wolne miejsca, istnieje możliwość nominowania przez dane starostwo lub miasto większej ilości uczestników.
-
Określenie szczegółowych warunków rekrutacji na terenie poszczególnych powiatów/miast jest przywilejem Fundatorów.
Dokumenty do pobrania:
Formularze zgłoszeniowe fundatorów (do 27.04.2018 r.):
Formularze zgłoszeniowe uczestnika (do 24.05.2018 r.):
PROFIL UCZESTNIKA
Nie istnieją wyraźne, liczbowe wskaźniki, które pozwoliłyby na wyodrębnienie grupy uczniów, która najbardziej skorzystałaby na udziale w projekcie. Poniższe kryteria zostały celowo sformułowane w sposób, pozostawiający przestrzeń na indywidualne rozpatrzenie każdej kandydatury.
Program skierowany jest do uczniów I lub II klasy szkoły średniej o szczególnie wysokim potencjale intelektualnym, który może zostać niewykorzystany z powodu barier, na jakie natrafiają utalentowani młodzi ludzie w swoim środowisku. Kryterium wyboru nie powinny być wysokie oceny, wyróżnienia czy udział w olimpiadach przedmiotowych, lecz wysoka inteligencja, wyjątkowe uzdolnienia w konkretnych dziedzinach, oryginalne zainteresowania, zaangażowanie w działalność pozalekcyjną – koła naukowe, wolontariat czy akcje społeczne.
Równie istotne jest również zagrożenie wykluczeniem społecznym, pociągające za sobą ryzyko, że ponadprzeciętny potencjał ucznia nie zostanie wykorzystany.
Proponujemy wziąć pod uwagę następujące kryteria:
-
stałe zameldowanie w miejscowości poniżej 5 tysięcy mieszkańców lub w miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców, w której nie ma publicznych szkół ponadgimnazjalnych kończących się maturą;
-
pochodzenie z rodziny nie pełnej, wieloproblemowej lub znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej;
-
bezrobocie rodziców;
-
niski poziom wykształcenia rodziców;
-
niska świadomość edukacyjna i brak motywacji do kształcenia w środowisku rodzinnym;
-
brak tradycji studiowania w rodzinie;
-
utrudniony dostęp do centrów edukacyjnych;
-
brak pozytywnych wzorców w środowisku rodzinnym i rówieśniczym;
-
niska ocena własnych możliwości, brak wiary w siebie.
Bardzo prosimy o rozważne nominowanie uczestników – pragniemy, by w projekcie wzięły udział
osoby w jak największym stopniu odpowiadające zaprezentowanym powyżej kryteriom.
FINANSOWANIE
Fundatorzy pokrywają koszty udziału w programie nominowanych uczniów (1-8 osób).
Stypendium dla jednego uczestnika wynosi 3 590 zł brutto i obejmuje:
-
zajęcia akademickie, prowadzone przez wysoko wykwalifikowaną kadrę naukową;
-
treningi rozwojowe, prowadzone przez wyspecjalizowanych trenerów;
-
warsztaty artystyczne, prowadzone przez animatorów kultury;
-
ścieżkę kulturalno-turystyczną: wizyty w muzeach, teatrze/kinie, wycieczki turystyczne;
-
zakwaterowanie, wyżywienie, całodobową opiekę pedagogiczną;
-
ubezpieczenie NNW, w razie potrzeby wykwalifikowaną opiekę medyczną.
Gorąco zachęcamy do pozyskiwania sponsorów wśród lokalnych firm - dzięki współpracy z nimi możliwe jest ufundowanie stypendiów dla większej ilości osób.
Każdy z Fundatorów ma możliwość nominacji do uczestnictwa w programie od 1 do 8 uczniów I lub II klasy szkoły średniej. Powinni oni spełniać kryteria przedstawione powyżej w Profilu Uczestnika.
Udział w projekcie jest dla nominowanego ucznia całkowicie bezpłatny, do czego uprawnia podpis i pieczęć Fundatora, złożona na dyplomie nominacji.
Zachęcamy do powierzenia rekrutacji uczestników programu jednostkom edukacyjnym.Z dotychczasowych doświadczeń współpracujących z nami partnerów wynika, że najlepiej sprawdza się dwustopniowy model rekrutacji:
-
na poziomie szkoły – decyzja dyrektora, pedagoga szkolnego i wychowawcy;
-
na poziomie samorządowej jednostki edukacyjnej, dokonującej ostatecznego wyboru uczestników programu spośród przedstawionych przez szkoły kandydatów.
Proponujemy również przygotowanie listy rezerwowej uczestników, tak by w przypadku pojawienia się nieprzewidzianych okoliczności, uniemożliwiających nominowanemu uczniowi uczestnictwo w projekcie, stypendium mógł otrzymać inny utalentowany uczeń.
Jednocześnie podczas zgłaszania uczniów do danego kampusu naukowego prosimy o wyznaczenie dodatkowych kampusów, które będą traktowane jako rezerwowe w przypadku wyczerpania limitu miejsc na wybranym kampusie (na każdą grupę tematyczną przypada 14 miejsc; wyjątkiem jest kampus technologii informatycznych: 12 miejsc).
TERMINY
Szkoła Letnia „Poławiacze Pereł 2018” : 30.06 - 13.07.2018
Do 27.04.2018 r. - należy przesłać wersję elektroniczną Zgłoszenie Fundatora na adres email: izabela.gorska@wszechnica.uj.pl, a orginał dokumentu przesłać pocztą na adres: Wszechnica Uniwersytetu Jagiellońskiego; ul.Sławkowska 10, 31-016 Kraków.
Do 24.05.2018 r. - należy przesłać pocztą uzupełnione pozostałe dokumenty: Formularze zgłoszeniowe uczestników, Karty kwalifikacyjne, Opinie pedagoga szkolnego, Opinie wychowawców.