Content

Szczegóły programu

Systemowe podejście do budowania kultury współodpowiedzialności

Bazując na podstawie modeli teoretycznych dotyczących rozwoju i uczenia się organizacji, a także podając przykłady z mojej pracy doradczej pokażę, że budowanie kultury współodpowiedzialności musi być systemowe (całościowe), oparte na wnikliwej diagnozie i szerokim zaangażowaniu. Następnie poruszę tematy takie jak: podejmowanie odpowiedzialności przez jednostkę, fundamentalną rolę w tym procesie osób na najwyższym szczeblu, nieuchronność pracy nad reakcjami obronnymi, takimi jak oszukiwanie samego siebie oraz potrzeba członków zespołu do samodzielnego ustalenia reguł pracy.

Prelegent:

Andras Gelei, PhD - Wykładowca Corvinus University w Budapeszcie, Wydział Rozwoju Organizacyjnego, konsultant na ICG Hungary
 

 


Facylitacja jako narzędzie angażowania

Facylitacja jest podejściem do pracy z grupami, które wspiera współpracę, dzielenie odpowiedzialności i współtworzenie najlepszych rezultatów. Jest to "multinarzędzie", które zachęca do pełnego uczestnictwa w grupie oraz pomaga w zręcznej i wnikliwej pracy z nią.

 

Moją nadzieją i intencją jest to, by pod koniec mojego wystąpienia uczestnicy rozumieli czym jest facylitacja oraz jakie efekty mogą uzyskać wykorzystując ją w pracy zawodowej. Na podstawie mojego ponad 15-letniego doświadczenia pracy facylitacyjnej z dużymi i małymi grupami w Wielkiej Brytanii, Europie oraz w innych częściach świata zaprezentuję strukturę, którą uczestnicy będą mogli wykorzystać planując kolejne spotkanie. Zmieniając spotkanie, zmienisz świat.

Prelegent:

Martin Farrell - facylitator, członek International Association of Facilitators, Dyrektor Get2thepoint
 

 

 

Przez dialog do kultury przedsiębiorczości

Dynamiczna sytuacja na rynku finansowym wymaga od towarzystwa ubezpieczeniowego elastyczności i szybkości działania. Kluczem do zarządzania firmą staje się świadome kierownictwo i zaangażowany zespół pracowników. Odpowiadając na te wyzwania, od kilku lat Skandia Życie z sukcesem wdraża szereg interdyscyplinarnych projektów budujących i wzmacniających zaangażowanie i współodpowiedzialność zespołu. Wiedząc, że pracownicy nie mogą zamykać się w raz określonym zakresie obowiązków, firma wdrożyła model kompetencji, który definiuje kulturę przedsiębiorczości. Model ten wspiera zarówno realizację celów strategicznych, jak i indywidualnych zadań stawianych przed każdym z pracowników. Rozwiązanie to powstało dzięki zaangażowaniu kadry menedżerskiej już na wstępnym etapie poszukiwania rozwiązań.

W oparciu o doświadczenie we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań wzmacniających zaangażowanie pracowników i budujących kulturę organizacyjną, Małgorzata Woody odpowie m.in. na pytania: jak uwalniać potencjał pracowników na każdym szczeblu, aby budować kulturę przedsiębiorczości? 

Prelegent:

Małgorzata Woody - Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Skandia Życie

 


Zmieniać kulturę  organizacji, czyli zaangażować ludzi i wykorzystać ich potencjał?

Tym co uwalnia prace nad kulturą organizacyjną jest potrzeba organizacji. Naturalna przestrzeń do prac pojawia się w momencie, kiedy organizacja chce dokonać istotnej zmiany, często zaburzając zastany status quo.

W naszym przypadku pracę z kulturą można porównać do budowy mostu, który tworzymy aby konkurować w branży lotniczej i tworzyć nie tylko komponenty lotnicze ale też kompletne silniki. Jak z wykonawcy stać się partnerem? Jak konkurować w tak innowacyjnej branży? Jak budować pozycję lidera na rynku globalnym?

Zapraszam Państwa do rozmowy podczas której opowiem, jak odpowiedzieliśmy sobie na te pytania. Kultura często porównywana jest do góry lodowej, której największa część jest ukryta. W swoim wystąpieniu opowiem, jak nauczyliśmy się rozpoznawać i w efekcie rozmawiać o faktycznych jej przejawach, potrzebnych do tej zmiany. Podzielę się z Państwem historią drogi  do zmiany kultury firmy która, w efekcie ma  zaangażować ludzi i uruchomić ich potencjał.

Co jest dla nas najtrudniejsze w tym procesie? Podzielę się z Państwem również tym doświadczeniem. Powiem też o tym, co jeszcze przed nami.

Prelegent:

Alicja Wycisk-Kaleta - Dyrektor Personalny Pratt & Whitney Rzeszów S.A., Członek Zarządu

 


Od coachingowego stylu zarządzania do partnerstwa.

SIG działa w sektorze dostaw materiałów budowlanych. Klientami SIG są indywidualni i instytucjonalni odbiorcy, obsługuje zarówno małe obiekty jak i wielkopowierzchniowe inwestycje. Jest częścią międzynarodowego koncernu SIG plc z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Na polskim rynku istnieje od ponad 20 lat, posiada ponad 50 oddziałów, zatrudnia ponad 800 pracowników.

W 2014r. Zarząd SIG podjął decyzję o rozpoczęciu programu coachingu menadżerskiego dla wyższej kadry menadżerskiej, który stopniowo miał obejmować wszystkich menadżerów SIG. Punktem wyjścia do rozpoczęcia programu stały się wyniki, przeprowadzonego w marcu 2014, badania Zaangażowania Pracowników. Wyniki badania wskazywały na konieczność gruntownych zmian przede wszystkim w obszarach komunikacji i zarządzania. Minęły dwa lata i wiele się zmieniło. Wzrosło poczucie wpływu pracowników na biznes, co umożliwia nam obecnie intensywny rozwój projektów transformacyjnych.

W swoim wystąpieniu chciałybyśmy opowiedzieć o wydarzeniach, które istotnie wpłynęły na obecny kształt SIGu w Polsce. Poprzez zaangażowanie i współudział pracowników w znaczących dla biznesu wydarzeniach kształtujemy obecnie bardzo świadomie kulturę współodpowiedzialności.

Podczas wystąpienia podzielimy się z Państwem doświadczeniem dotyczącym budowania zaangażowania pracowników. Powiemy o powodach, które kierowały nami przy podjęciu decyzji o wdrożeniu zmian. Wprowadzenie programu szkoleniowego dla grupy menadżerów było zaledwie początkiem tej drogi.

Prelegent:

Katarzyna Janik– Dyrektor Personalny, SIG Sp. z o.o.

Edyta Bąkowska-Szczurek - Trener wewnętrzny, Coach, SIG Sp. z o.o.

 

Mała zmiana, która buduje dużą kulturę

Panel dyskusyjny w oparciu o przykłady dobrych praktyk w zakresie budowania kultury współodpowiedzialności oraz ich wpływu na jakość działania przedsiębiorstw.

 

Myśląc o budowaniu kultury współodpowiedzialności widzimy ogromny projekt i sporo pracy. Tymczasem wiele zmian kulturowych rozpoczęły niewielkie zmiany. Wykorzystanie facylitacji, wprowadzanie myślenia procesowego, uruchomianie coachingowego stylu zarzadzania może budować postawy zaangażowania w danym konkretnym obszarze. Czy to wystarczy aby uruchomić całą organizację? Zapewne nie. Jednak małe rozwiązania wzmacniają w podejmowaniu odpowiedzialności w rolach zawodowych. To właśnie często od nich zaczyna się duża zmiana, której efektem jest efektywność całych przedsiębiorstw.

 

Jak zacząć? To pytanie, które stawia przed sobą wiele z organizacji. Jak w praktycznym wymiarze przekazywać pracownikom odpowiedzialność? Jak zachęcać zespoły do podejmowania niestandardowych rozwiązań? Jak projektować zmiany na poziomie codziennych zachowań pracowników aby uruchamiały potencjał całej organizacji? Zapraszam do udziału w panelu, w którym przedstawiciele firm podzielą się swoim doświadczeniem z wdrażania jednostkowych zmian, które zaczęły zmieniać kulturę ich organizacji.

Paneliści:

Agnieszka Bajek - Manager ds. ciągłego doskonalenia procesów, Bahlsen Polska

 

Barbara Jędrychowska – HR Manager, Veracomp SA

 

Monika Krzysztofik – Dyrektor Personalny, Grupa Armatura
 

 

Katarzyna Olczak – HR Director, Skanska Commercial Development Europe

 

Iwona Sołtysińska - Dyrektor Merytoryczny, Wszechnica UJ
 

 

Moderator:

Monika Dawid-Sawicka – ekspertka ds. rynku pracy


Open Space: Kultura współodpowiedzialności - wymiana doświadczeń

Open Space - to czas podzielenia się refleksjami i pogłębienia spostrzeżeń. To także okazja do wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji. Podczas Open Space będziecie mogli Państwo w małych grupach dyskutować na te tematy, które Waszym zdaniem są najbardziej interesujące w obrębie tworzenia kultury współodpowiedzialności w firmach.

Prowadzący: Monika Gąsienica, trener, coach, facylitator, Wszechnica UJ

 

Zobacz relację z konferencji

Zobacz także

KONTAKT

Magda Krakowska-Buszek

Magda Krakowska-Buszek

Specjalista ds. PR

magdalena.krakowska@wszechnica.uj.pl

506 024 568

Dowiedz się więcej

Jeśli jesteś zainteresowany tą ofertą, napisz. Skontaktujemy się z Tobą.

pole wymagane oznaczone*

PRACOWALIŚMY DLA

 • “Współpracę oceniamy bardzo dobrze - cenimy ją za wysokie kwalifikacje trenerów"

  Capgemini

  “Sama formuła szkolenia pozwalała uczestnikom na aktywną naukę przez doświadczenie..."

  Eurobank

  “Z przyjemnością rekomenduję Wszechnicę UJ jako partnera w realizacji projektów szkoleniowo-doradczych..."

  Puratos

  "Szkolenia (...) zostały profesjonalnie przygotowane i zrealizowane."

  Sabre Holdings

  “Trenerzy współpracujący w ramach szkoleń posiadają wysokie umiejętności osobiste...”

  Raiffeisen Leasing

  “Innowacyjne ujęcie tematu zarówno w płaszczyźnie programowej jak i w nowoczesnej formie...”

  NBP

  “Szkolenia zostały profesjonalnie przygotowane i zrealizowane...”

  Tesco

  “Uczestnicy szkolenia sa bardzo zadowoleni i chętnie skorzystają ponownie z usług Wszechnicy...”

  Piwniczanka

  “Szkolenie Coaching menedżerski cechowało się dużym profesjonalizmem...”

  Grupa Armatura

  “Rzetelna wiedza, doświadczenie i zaangażowanie prowadzących...”

  Fakro

  ”Szkolenie istotnie wpłynęło na warsztat trenerski uczestników...”

  Firma 2000

  “Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie rekomenduje Wszechnicę UJ jako godnego i rzeczowego partnera przy realizacji usług szkoleniowych"

  KW Policji w Krakowie

  “Wszystkie elementy szkolenia wzbudziły w uczestnikach zainteresowanie...”

  Mota Engil

  “Program szkolenia każdorazowo był przygotowany pod potrzeby pracowników Obserwatorium..."

  Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji

  “Współpracę z Wszechnicą Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie postrzegamy jako bardzo efektywną...”

  MAN

  “Qualifications and expertise of the trainers as well as their commitment were rated very highly.”

  PABD Jarosław

  “Profesjonalnie przygotowany wykładowca oraz właściwa organizacja czasu...”

  PUP Wadowice

  “Rekomenduję Wszechnicę UJ, jako godnego zaufania partnera merytorycznego w realizacji usług szkoleniowo-doradczych..."

  Szpital im. J.P. II w Krakowie

  „Zajęcia charakteryzowały się dużym profesjonalizmem organizacyjnym i merytorycznym...”

  TAURON Dystrybucja S.A.

  „...bardzo wysoki poziom wiedzy merytorycznej i umiejętności dydaktycznych oraz zaangażowanie...”

  Santander Consumer Bank S.A.

  "... profesjonalny, z uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania naszej firmy..."

  RAF INTEGRATION SERVICES Sp. z o.o.

  „Staranne przygotowanie szkolenia poprzez zebranie informacji o potrzebach szkoleniowych...”

  LAJKONIK SNACKS Gmbh Sp.k.

  "... przełożenie przekazywanych treści na praktyczne kompetencje..."

  PROTEKTOR SPF S.A.

  "Wysoki poziom kwalifikacji i kompetencji trenerów..."

  WABCO Polska Sp. z o.o.

  "Zlecenie zostało zrealizowane według programu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami..."

  STRABAG Sp. z o.o.

  „Uczestnicy zapoznali się z technikami aktorskimi pozwalającymi mówić ciekawiej...”

  Hormann Polska

  "Wszystkie elementy szkolenia wzbudziły w uczestnikach zainteresowanie, a dobry kontakt nawiązany przez trenera z grupą sprawił, że chętnie za

  LaSer Polska

  "... z przyjemnością rekomenduję Wszechnicę UJ jako partnera w realizacji projektów szkoleniowo-doradczych..."

  ABB

  "...(Uczestnicy) jednogłośnie twierdzą, że polecaliby realizację szkolenia..."

  Bank Pocztowy

  "Pragniemy potwierdzić wysoki poziom przeprowadzonego szkolenia."

  FORTE

  "...doświadczenie i profesjonalizm w realizacji podjętych działań pozwoliły nam na wspólne wypracowanie standardów i narzędzi..."

  International Paper

  "Wszechnica Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie uzyskała (...) tytuł Miejsca Odkrywania Talentów."

  MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ

  "... współpraca z trenerami Wszechnicy UJ spełniła nasze oczekiwania..."

  Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu

  "Z przyjemnością rekomenduję Wszechnicę UJ jako partnera zapewniającego ciekawe szkolenia na najwyższym poziomie."

  Union Investment

  "(Trener) prowadziła zajęcia w sposób profesjonalny (...) angażując wszystkich uczestników szkolenia."

  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie

  "Należy podkreślić wysoki poziom wiedzy merytorycznej, jak i umiejętności dydaktycznych trenerów..."

  IKEA

  "Formuła szkolenia, w której uczestnicy zaangażowani są w kreowanie nieznanej im rzeczywistości, pozwalała na aktywną naukę przez doświadczeni

  IMPEL

  "Uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili szkolenie."

  Vattenfall

  "Współpracę z Wszechnicą UJ uważamy za udaną i polecamy ją jako profesjonalną firmę szkoleniową..."

  ZARZĄD INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ W KRAKOWIE

  „Pragniemy podziękować Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego za zorganizowanie szkolenia”

  Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

  nasi pracownicy nabyli wiedzę, która jest przydatne w wykonywanych przez nich codziennych obowiązkach.

  Itelligence

  Bardzo wysoko oceniam wyniki pilotażu, które okazały się bardzo przydatne

  ORE

  „... rzetelnie i należycie, z pełnym profesjonalizmem zawodowym trenerów...”

  NETTO

background_origami_small background_origami_big