Content

Szczegóły programu


Program
SzczegółyWarsztatyWarsztatyPrelegenciPartnerzyMiejsceOpinie uczestników


Dlaczego nie jesteśmy stworzeni do różnorodności?

Analizy mechanizmów prowadzących do tworzenia uprzedzeń i stereotypów opierały się najczęściej do tej pory na koncepcji „skąpca poznawczego”. Najkrócej można ją opisać jako przekonanie, że starając się optymalizować konieczność reagowania na wielką ilość informacji napływającą do nas z otaczającego świata, angażujemy tylko część dostępnych zasobów poznawczych, chroniąc się w ten sposób przed przeciążeniem.

 

Prowadzone aktualnie badania psychologiczne wskazują, że w reakcji na napływ informacji człowiek zachowuje się raczej jak „wyrachowany taktyk” zaspokajający swoje ważne potrzeby, na czele których stoi potrzeba jednoznaczności.

 

Wystąpienie będzie poświęcone temu, w jaki sposób można oddziaływać na stereotypy, a jednocześnie zaspokajać tą potrzebę.

Prelegent: 

Prof. Halina Grzymała-Moszczyńska - Profesor zwyczajny, Uniwersytet Jagielloński

Wszechnica UJ


Healthy Diversity – True authority in Teams and Organisations

In my presentation I will seek to work with you in outlining a key source for recruiting diversity as a resource for teams and organisations. I will describe sources of authority for health and in particular contrast the way the HR professions and government have invested in making health an individual responsibility rather than something built through the culture of a team. I will describe how what can be described as a “skin” creates an identity of belonging and how a bigger skin is needed to contain diverse skins.

 

A key idea is that such diversity, when managed effectively builds a variety of resources into task performance. This input is a brief introduction to how team leaders and followers can resource the health and presence rather than absence at work for organisational performance and health.

Prelegent:

Richard Morgan-Jones – Dyrektor Work Force Health
 


Strategiczny wymiar różnorodności w organizacjach

Problematyka różnorodności bywa uznawana w organizacjach za temat poboczny. Czasami kojarzy się ją z narzucaną przez centralę firmy „polityczną poprawnością”, czasem z upewnianiem się że firma nie wpadnie w kłopoty z powodu naruszania praw pracowniczych, a czasem z działaniami budującymi wizerunek firmy jako pracodawcy. W ten czy inny sposób, pozostaje wówczas w obrębie zainteresowania działów personalnych, bezpiecznie oddzielona od tego, co stanowi istotę działalności firmy. 

 

Zmieniające się otoczenie wymaga jednak nowego spojrzenia. W coraz większej liczbie organizacji rosnąca różnorodność pracowników jest faktem – w innych stanowi zaś jedyną nadzieję na zapewnienie odpowiedniej kadry. Sposób radzenia sobie z nią ma lub będzie miał bezpośrednie przełożenie na „twarde” wskaźniki efektywności, a w konsekwencji na zyski. 

 

Wystąpienie zaprasza uczestników do refleksji nad możliwościami zaangażowania wyższej kadry zarządzającej w dyskusję nad strategicznym wymiarem zarządzania różnorodnością. Przygotowuje też do dyskusji nad prezentowanymi w kolejnych punktach programu studiami przypadków.

Prelegent:

dr Maciej Świeży Dyrektor Programowy, Wszechnica UJ
 


 


Od różnorodności do integracji czy na odwrót? Budowa kultury organizacyjnej na przykładzie IKEA Industry Oddział w Lubawie

W trakcie wystąpienia podzielę się doświadczeniem realizacji w naszej organizacji jednego z projektów zmiany kulturowej.

 

 • W jaki sposób budować kulturę organizacyjną, która nawiązuje do wartości firmy i porusza drugą z dźwigni strategii „diversity and inclusion” („różnorodność i integracja”)?
 • Jak kształtować model przywództwa, który wspierałby realizację wspomnianej strategii?

Podczas prezentacji postaram się odpowiedzieć na owe pytania, jak również wskażę ścieżkę pracy obranej przez nas w celu zidentyfikowania czynników blokujących rozwój kultury „integracji”, przedstawię podjęte rozwiązania oraz ich efekty.

Prelegent:

Agnieszka Miśkowicz – Dyrektor ds. personalnych w IKEA Industry Poland Oddział w Lubawie
 

IKEA


Różnorodność w organizacji a KPI: liczenie ludzi czy liczący się ludzie?

We wszystkich dużych organizacjach liczymy KPI, pokazujemy na wykresach stosunek liczby kobiet do mężczyzn, procent piastowanych przez nie stanowisk managerskich, liczymy narodowości, przedziały wiekowe etc. Ale czy to wystarczający sposób dbania o różnorodność w miejscu pracy?

 

Na spotkaniu przyjrzymy się definicji „innego”, który stanowić będzie punkt wyjścia do dalszej dyskusji o tym, jak w ABB pomagamy ludziom odkryć i zrozumieć siebie, by w konsekwencji zaakceptowali drugą osobę i efektywnie funkcjonowali w niejednorodnym zespole.

 

Opierając się na mocnych stronach osobowości, wspieramy managerów i ich zespoły w lepszym rozumieniu siebie nawzajem i czerpania z różnorodności. Promujemy i wspieramy przywództwo oparte na otwartości i akceptacji różnic.

 

Są pytania, na które w dalszym ciągu musimy znaleźć odpowiedzi.
 

 • Na jakie różnice jesteśmy gotowi?
 • Jak pogodzić zarządzanie różnorodnością z wyzwaniami biznesowymi, takimi jak ambitne cele, ale też z wyzwaniami związanymi z automatyzacją, cyfryzacją i sztuczną inteligencją?

Wystąpienie zaprasza do refleksji nad tym jak sprostać tym wszystkim wyzwaniom, mając jednocześnie na uwadze cel biznesowy organizacji.

Prelegent:

Aleksandra Schaefer HR Business Partner, ABB


Różnorodność w organizacji – wartość dla firmy czy wyzwanie?

Różnorodność to wszystkie aspekty, w których ludzie się różnią. Najczęściej wymieniane to płeć, wiek, rasa. A przecież różnorodność to również odmienne doświadczenia, style zarządzania, podejmowanie decyzji czy komunikacja. Zarządzanie różnorodnością polega na identyfikacji i docenieniu różnic między pracownikami oraz czerpaniu korzyści z faktu, że w naszej firmie zatrudnieni są ludzie z różnych pokoleń, mający zróżnicowane doświadczenia i różne potrzeby.

 

Kompania Piwowarska jest jedną z 14 firm, które jako pierwsze 5 lat temu podpisały Kartę Różnorodności w Polsce. Podpisanie takiej Karty zobowiązuje, różnorodność w naszej firmie nie mogła być tylko teorią, a karta formalnością. Podpisując Kartę zobowiązaliśmy się do wdrożenia w firmie konkretnych rozwiązań na rzecz rozwoju polityki równego traktowania i zarządzania różnorodnością w miejscu pracy, a także ich upowszechniania wśród naszych partnerów biznesowych.

 

Będę chciała przybliżyć rozwiązania z obszaru różnorodności wprowadzone w Kompanii Piwowarskiej, co działa, a nad czym musimy pracować intensywniej. Jednak nawet najlepsze procedury nie zapewnią różnorodności, wszystko zależy od ludzi i ich postaw – czy są pełni szacunku do innych, otwarci i nie kierują się stereotypami. Dlatego zaczęliśmy pracować również nad zrozumieniem przez współpracowników odmiennych od własnego stylów funkcjonowania, budowania relacji, działania biznesowego, a przede wszystkim zróżnicowanych sposobów komunikacji.

Prelegent:

Agnieszka Żmuda-Kleśta - Talent Management Director, Kompania Piwowarska

Wszechnica UJ


 

Dlaczego nie możemy istnieć bez różnorodności? Tożsamość kulturowa gazety.pl

Naszą największą wartością są ludzie - to oni tworzą portal gazeta.pl.

Różnorodność jest wpisana w nasze DNA. Bez ścierania się poglądów, różnych sposób działania, poszukiwania unikalnych kompetencji, nowej wiedzy, odmiennych perspektyw, eksperymentowania, podejmowania wyzwań – nie bylibyśmy sobą.

 

W prezentacji chciałabym opowiedzieć  o tym co sprawia, że mamy ciekawe i niezwykle angażujące ludzi miejsce pracy, jak staramy się różnorodność świadomie wzmacniać, ale też z jakimi wyzwaniami i trudnościami mierzymy się w codziennej pracy w środowisku pełnym indywidualności.

Prelegent:

Bogusława Kotowska HR Biznes Partner w gazecie.pl (Agora S.A.)


 

 

 

 

KONTAKT

Magda Krakowska-Buszek

Magda Krakowska-Buszek

Specjalista ds. PR

magdalena.krakowska@wszechnica.uj.pl

506 024 568

Dowiedz się więcej

Jeśli jesteś zainteresowany tą ofertą, napisz. Skontaktujemy się z Tobą.

pole wymagane oznaczone*

PRACOWALIŚMY DLA

 • “Współpracę oceniamy bardzo dobrze - cenimy ją za wysokie kwalifikacje trenerów"

  Capgemini

  “Sama formuła szkolenia pozwalała uczestnikom na aktywną naukę przez doświadczenie..."

  Eurobank

  “Z przyjemnością rekomenduję Wszechnicę UJ jako partnera w realizacji projektów szkoleniowo-doradczych..."

  Puratos

  "Szkolenia (...) zostały profesjonalnie przygotowane i zrealizowane."

  Sabre Holdings

  “Trenerzy współpracujący w ramach szkoleń posiadają wysokie umiejętności osobiste...”

  Raiffeisen Leasing

  “Innowacyjne ujęcie tematu zarówno w płaszczyźnie programowej jak i w nowoczesnej formie...”

  NBP

  “Szkolenia zostały profesjonalnie przygotowane i zrealizowane...”

  Tesco

  “Uczestnicy szkolenia sa bardzo zadowoleni i chętnie skorzystają ponownie z usług Wszechnicy...”

  Piwniczanka

  “Szkolenie Coaching menedżerski cechowało się dużym profesjonalizmem...”

  Grupa Armatura

  “Rzetelna wiedza, doświadczenie i zaangażowanie prowadzących...”

  Fakro

  ”Szkolenie istotnie wpłynęło na warsztat trenerski uczestników...”

  Firma 2000

  “Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie rekomenduje Wszechnicę UJ jako godnego i rzeczowego partnera przy realizacji usług szkoleniowych"

  KW Policji w Krakowie

  “Wszystkie elementy szkolenia wzbudziły w uczestnikach zainteresowanie...”

  Mota Engil

  “Program szkolenia każdorazowo był przygotowany pod potrzeby pracowników Obserwatorium..."

  Małopolskie Obserwatorium Rynku Pracy i Edukacji

  “Współpracę z Wszechnicą Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie postrzegamy jako bardzo efektywną...”

  MAN

  “Qualifications and expertise of the trainers as well as their commitment were rated very highly.”

  PABD Jarosław

  “Profesjonalnie przygotowany wykładowca oraz właściwa organizacja czasu...”

  PUP Wadowice

  “Rekomenduję Wszechnicę UJ, jako godnego zaufania partnera merytorycznego w realizacji usług szkoleniowo-doradczych..."

  Szpital im. J.P. II w Krakowie

  „Zajęcia charakteryzowały się dużym profesjonalizmem organizacyjnym i merytorycznym...”

  TAURON Dystrybucja S.A.

  „...bardzo wysoki poziom wiedzy merytorycznej i umiejętności dydaktycznych oraz zaangażowanie...”

  Santander Consumer Bank S.A.

  "... profesjonalny, z uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania naszej firmy..."

  RAF INTEGRATION SERVICES Sp. z o.o.

  „Staranne przygotowanie szkolenia poprzez zebranie informacji o potrzebach szkoleniowych...”

  LAJKONIK SNACKS Gmbh Sp.k.

  "... przełożenie przekazywanych treści na praktyczne kompetencje..."

  PROTEKTOR SPF S.A.

  "Wysoki poziom kwalifikacji i kompetencji trenerów..."

  WABCO Polska Sp. z o.o.

  "Zlecenie zostało zrealizowane według programu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami..."

  STRABAG Sp. z o.o.

  „Uczestnicy zapoznali się z technikami aktorskimi pozwalającymi mówić ciekawiej...”

  Hormann Polska

  "Wszystkie elementy szkolenia wzbudziły w uczestnikach zainteresowanie, a dobry kontakt nawiązany przez trenera z grupą sprawił, że chętnie za

  LaSer Polska

  "... z przyjemnością rekomenduję Wszechnicę UJ jako partnera w realizacji projektów szkoleniowo-doradczych..."

  ABB

  "...(Uczestnicy) jednogłośnie twierdzą, że polecaliby realizację szkolenia..."

  Bank Pocztowy

  "Pragniemy potwierdzić wysoki poziom przeprowadzonego szkolenia."

  FORTE

  "...doświadczenie i profesjonalizm w realizacji podjętych działań pozwoliły nam na wspólne wypracowanie standardów i narzędzi..."

  International Paper

  "Wszechnica Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie uzyskała (...) tytuł Miejsca Odkrywania Talentów."

  MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ

  "... współpraca z trenerami Wszechnicy UJ spełniła nasze oczekiwania..."

  Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu

  "Z przyjemnością rekomenduję Wszechnicę UJ jako partnera zapewniającego ciekawe szkolenia na najwyższym poziomie."

  Union Investment

  "(Trener) prowadziła zajęcia w sposób profesjonalny (...) angażując wszystkich uczestników szkolenia."

  Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie

  "Należy podkreślić wysoki poziom wiedzy merytorycznej, jak i umiejętności dydaktycznych trenerów..."

  IKEA

  "Formuła szkolenia, w której uczestnicy zaangażowani są w kreowanie nieznanej im rzeczywistości, pozwalała na aktywną naukę przez doświadczeni

  IMPEL

  "Uczestnicy bardzo pozytywnie ocenili szkolenie."

  Vattenfall

  "Współpracę z Wszechnicą UJ uważamy za udaną i polecamy ją jako profesjonalną firmę szkoleniową..."

  ZARZĄD INFRASTRUKTURY SPORTOWEJ W KRAKOWIE

  „Pragniemy podziękować Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego za zorganizowanie szkolenia”

  Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

  nasi pracownicy nabyli wiedzę, która jest przydatne w wykonywanych przez nich codziennych obowiązkach.

  Itelligence

  Bardzo wysoko oceniam wyniki pilotażu, które okazały się bardzo przydatne

  ORE

  „... rzetelnie i należycie, z pełnym profesjonalizmem zawodowym trenerów...”

  NETTO

background_origami_small background_origami_big